Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje > Aktuality > MEZINÁRODNÍ DEN PROTI POPÁLENINÁM, BUĎTE OBEZŘETNÍ

MEZINÁRODNÍ DEN PROTI POPÁLENINÁM, BUĎTE OBEZŘETNÍ



Datum konání:
8.10.2020

Příčiny popálení mají různé důvody, je to neopatrnost, nerozvážnost, zvědavost, náhoda. Také mají různé příčiny, jako oheň, horká tekutina, žhavé předměty, ale také elektrický proud.

Největší skupinu popálených pacientů tvoří děti. Naše poslední výjezdy k těmto případům jsou jen několik dní staré. Nechceme upozorňovat na to, co se stalo a už vůbec nechceme diskuse „kdyby“, tedy o hledání viníka. Jediné, co chceme je, aby si každý uvědomil, že právě tohle se může v budoucnu odehrát v jeho okolí. Rádi bychom, aby se každý svou obezřetností pokusil něčemu podobnému zabránit, ale víme, že se tyhle věci prostě stávají. Proto je důležité, abyste věděli jak reagovat, když už se tomu nepodaří předejít. Dnes, ku příležitosti mezinárodního dne proti popáleninám, bychom rádi shrnuli, co má dělat člověk, který má pomoci někomu popálenému.

Otázka zní: Jaká je vhodná první pomoc, kdy můžeme pomoci a kdy můžeme situaci dost zhoršit?

Existuje jediná správná odpověď. Na popáleninu patří jen čistá voda nebo krytí k tomu přímo určená. Na popáleninu nic nesypte a nijak ji neošetřujte. Vše ostatní jako jsou zásypy, mazání, potírání může uškodit. Ale uvědomme si, že jakékoli popálení poškozuje kůži či sliznice, které tedy ztrácejí funkci ochrany a rány se stávají vstupní branou pro infekci. Musíme také myslet na hojení rány – pokud ji zasypeme, bude vysychat a hůře se hojit.

Ano, popálení je široký pojem. Někdy jde o spálení od slunce, někdy o závažnější případy popálenin.

POKUD JDE O DROBNOU POPÁLENINU, tedy i od horké vody například, je třeba nejprve ze zasaženého místa sundat oblečení, šperky, apod. a neprodleně začít chladit studenou (ne ledovou) vodou, dokud bolest nezačne ustupovat. Zabráníme tím šíření tepla. Pozor ale u dětí, aby nedošlo k podchlazení. Nikdy nepoužíváme led. Poraněné místo případně opatrně zbavte nečistot. Přiložte sterilní obklad. Následně vyhledejte lékařské ošetření a nechte si poradit, jak o ránu pečovat.

POKUD JDE O VÁŽNĚJŠÍ POPÁLENINU, nebo si nejste jisti, VOLEJTE TÍSŇOVOU LINKU 155 a postupujte podle rad operátorky. Už při tísňovém volání operátorka linky 155 zjišťuje, jaký je rozsah a stupeň popálení a radí s první pomocí do příjezdu záchranářů. Důležité u vážných případů je také to, abyste nedávali popálenému napít, pouze zvlhčujte rty. Nejspíše totiž půjde bezprostředně na operační sál.

Rádi bychom ještě poděkovali našim záchranářům, kteří v takových případech ošetřují nejen popáleninu samotnou, ale také se snaží tlumit bolest a pečovat o psychický stav nejen pacienta, ale také často jeho doprovodu. Děkujeme také skvělé spolupráci s popáleninovými centry, kam transportujeme těžší případy, ale i místním nemocnicím, kam směřujeme lehčí případy.


plyšák Kryštůfek