Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje ošetří ročně téměř 40.000 pacientů. U většiny z nich však není přítomen lékař, protože péči o pacienta zvládají úspěšně zdravotničtí záchranáři sami bez lékaře. Zdravotnický záchranář je dnes dominantní součástí systému zdravotnické záchranné služby.
Po vytočení tísňové linky 155 se v co nejkratší době operátor zdravotnického operačního střediska vyptá na všechny důležité informace. Podle nich rozhodne o závažnosti zdravotního stavu pacienta a vyšle odpovídající výjezdové skupiny. U cca 83 % výjezdů je vyslána výjezdová skupina Rychlé zdravotnické pomoci (RZP), kterou tvoří zdravotnický záchranář a řidič vozu ZZS, případně dva záchranáři. Ostatní výjezdy tvoří skupinu pacientů ve závažném stavu, kdy RZP doprovází výjezdová skupina Rendez-vous (RV), tu tvoří lékař a řidič vozu ZZS, případně lékař a zdravotnický záchranář. Pokud jsou vyslány obě výjezdové skupiny, vypadá to v praxi tak, že se obě skupiny setkají na místě zásahu. Do zdravotnického zařízení je pacient transportován výjezdovou skupinou RZP a vozidlo s lékařem je opět volné. Při kritickém stavu pacienta může jet lékař do nemocnice se skupinou RZP. Pokud dorazí na místo zásahu pouze skupina RZP a stav pacienta se náhle zhorší, přivolají záchranáři na místo skupinu RV. Jelikož jsou skupiny RV umístěny jen na některých výjezdových základnách, setkávají se často u zásahu skupiny z různých výjezdových základen. Operátor linky 155 má právo posádku RV přesměrovat na jiné místo v případě, že je indikace k zásahu urgentnější.
Systém RV tedy funguje na principu setkávání dvou typů výjezdových skupin u zásahů.
Výjezdová skupina rychlé zdravotnické pomoci pracuje standardně ve dvoučlenném složení, a to řidič-záchranář (akreditovaný kvalifikační kurz řidič vozidla ZZS) a zdravotnický záchranář, anebo dva zdravotničtí záchranáři.
Součástí skupiny RZP není lékař.
Výjezdová skupina RZP je plně vyškolena k provádění život zachraňujících úkonů. Léčba je poskytována podle standardizovaných postupů organizace. Dále v rámci roku kontinuálně procházejí systémem interního vzdělávání, které obnáší různé druhy školení, praktických nácviků a simulací zaměřených na komplexní management celé události. V rámci interního vzdělávání také dochází k ověřování znalostí záchranářů a řidičů a případně k rozšiřování jejich kompetencí. U činností, které v kompetenci nemají a v jiných definovaných stavech provádějí telefonické konzultace s lékařem.
Výjezdové skupiny RV jsou umístěny v páteřních oblastech. Jedná se o speciální sanitní vozidla, která mají téměř shodné vybavení k ošetření pacienta jako sanitní vozy RZP. Výbava všech sanitních vozidel se řídí podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví České republiky 92/2012 Sb.
Výhodou je především rychlost a flexibilita.
Lékař se ihned po příjezdu věnuje ošetření pacienta. Pacient pak bývá transportován do nemocnice skupinou RZP, ale rovněž může být ponechám na místě. Toto rozhodnutí má v kompetenci nejen lékař, ale po telefonické konzultaci s ním rovněž zdravotnických záchranář. Pokud je nutná spolupráce lékaře i při transportu pacienta, jedou obě vozidla do nemocnice, přičemž lékař se přesune do velké sanitky. Pokud není přítomnost lékaře nutná, odjíždí lékař po ošetření pacienta zpět na základnu nebo rovnou k dalšímu pacientovi.